Firma AMD ogłosiła dzisiaj, że ukończyła proces nabycia firmy Xilinx – największego producenta programowalnych układów FPGA. Jest to jedna z największych i najważniejszych transakcji tego rodzaju w całej historii branży półprzewodników, która w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić do podobnej sytuacji jak w przypadku procesorów na bazie architektury x86, gdzie w praktyce od lat mamy do czynienia z duopolem Intela i AMD. Co ciekawe w tym przypadku znów może dojść do starcia obu tych podmiotów – Intel kupił jakiś czas temu konkurenta Xilinxa, firmę Altera.

Wracając jednak do Xilinxa, ten stanie się częścią AMD Adaptive and Embedded Computing Group (AECG), której zwierzchnikiem po przejęciu będzie były dyrektor generalny Xilinx, Victor Peng. AECG pozostanie zorientowane na tworzeniu wiodących rozwiązań wbudowanych, FPGA i adaptacyjnych SoC dla swoich rdzennych rynków, tylko że teraz z dodatkowym efektem skali połączonej firmy i możliwością oferowania powiększonego zestawu rozwiązań, w tym procesorów i układów graficznych AMD.

Dyrektor generalna AMD, dr Lisa Su powiedziała: „Nabycie Xilinx łączy bardzo komplementarne grupy produktów, klientów i rynków, a także zróżnicowaną własność intelektualną (IP) i światowej klasy talenty, dzięki czemu powstaje lider w dziedzinie wydajnej i adaptacyjnej komputeryzacji. Xilinx oferuje wiodące w branży produkty FPGA, adaptacyjne SoC, mechanizmy AI i doświadczenie w obszarze oprogramowania, które dadzą AMD możliwość zaoferowania najmocniejszego portfolio wydajnych i adaptacyjnych rozwiązań komputerowych w branży oraz zdobycia większego udziału w 135-miliardowym rynku na przestrzeni chmury, systemów brzegowych i inteligentnych urządzeń.”

Mario Silveira, korporacyjny wiceprezes AMD dla regionu EMEA, powiedział: „To ważny dzień dla AMD w EMEA, ponieważ łączymy siły z Xilinx i tworzymy tym samym branżowego lidera w dziedzinie wydajnej i adaptacyjnej komputeryzacji. AMD ma teraz w branży najszersze portfolio wiodących produktów obliczeniowych, graficznych i adaptacyjnych SoC. Jesteśmy podekscytowani niewiarygodnymi możliwościami, jakie są przed nami, i jakie pozwolą nam lepiej służyć naszym klientom na powiększonej liczbie zróżnicowanych rynków, jak komunikacja, motoryzacja czy przemysł, które są szkieletem ekonomii w wielu krajach EMEA.”

Nabycie Xilinx to szereg korzyści, w tym:

  • Zwiększenie TAM (total addressable market, czyli całkowicie adresowalnego rynku) z 80 miliardów do 135 miliardów dolarów, powiększenie bazy klientów AMD i dywersyfikacja AMD na nowych rynkach.
    • Głębokie, strategiczne partnerstwa Xilinx na rynkach takich jak przewodowa i bezprzewodowa komunikacja, motoryzacja, przemysł, testy, a także lotnictwo, technologie kosmiczne, obrona, technologie nadawcze, pomiary, emulacja i rozwiązania konsumenckie dopełniają współpracę AMD na polu PC i centrów danych.
  • Zapewnienie wzrostu skali badań i rozwoju (R&D) AMD.
    • To dodatkowe możliwości w rozwoju zaawansowanej technologii, w tym wiodące rozwiązania składania układów scalonych, technologia chipletów i wewnętrznych połączeń, sztuczna inteligencja, specyficzne architektury i najlepsze w swojej klasie platformy programowe.
  • Dalsze wzmocnienie modelu finansowego AMD.
    • Transkacja zapewnia wiele zróżnicowanych strumieni dochodu na nowych rynkach o długich cyklach produktowych i wysokiej marży przy zachowaniu wiodącego w branży rozwoju AMD.
    • Transakcja powinna być w pierwszym roku przyrostowa dla marży brutto i operacyjnej liczonej wg metodologii non-GAAP, a także dla liczonego wg non-GAAP dochodu na udział (EPS) oraz dla generowania wolnego przepływu pieniężnego.

Źródło: AMD.com

Udostępnij

Dodaj komentarz