Intel zapowiedział budowę nowego kompleksu na przedmieściach miasta Columbus w stanie Ohio (USA). Na terenie o powierzchni 4km^2 ma docelowo powstać całe zaplecze technologiczne wraz z ośmioma Fabami do produkcji układów scalonych. Budowa pierwszych budynków ma ruszyć jeszcze w tym roku, a w jej trakcie Intel zakontraktuje ponad 7000 pracowników budowlanych. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze mikroprocesory będą mogły być wytwarzane w tym miejscu już w 2025 roku. Placówka ma być jedną z najnowocześniejszych na świecie i docelowo ma produkować układy scalone w litografii 1,8nm – nazwa kodowa 18A. Wszystkie budynki mają swoją energię czerpać ze źródeł odnawialnych, nie generować odpadów stałych i nie zaburzać ekosystemu wodnego.

Źródło: Intel

Docelowo cały kompleks ma zatrudniać do 3000 pracowników, a w najbliższym dziesięcioleciu Intel poświęci na jego budowę i wyposażenie około 100 miliardów dolarów. Przy tym firma zapowiedziała też wsparcie dla okolicznych ośrodków badawczych w wysokości 100 milionów dolarów, z czego 50 milionów wyłoży sama Chipzilla, a kolejne 50 milionów zostanie przekazane ze środków NSF. Uczelnie z Ohio mogą też liczyć na długotrwałą współpracę w procesie kształcenia kadry dla nowych zakładów.

Źródło: Intel

Udostępnij

Dodaj komentarz