Pegasus to nazwa bardzo zaawansowanego pakietu szpiegowskiego służącego do inwigilacji podejrzanych osób przez służby wywiadowcze państwa będącego w posiadaniu tej technologii. Docelowo narzędzia te mają być używane jedynie w uzasadnionych przypadkach podejrzenia popełnienia lub planowania popełnienia poważnego przestępstwa przez dane osoby. W przeszłości oprogramowanie od NSO Group było chociażby używane w procesie inwigilacji terrorystów oraz bosów narkotykowych, ale nie tylko.

Pojawiały się bowiem przypadki użycia Pegasusa niezgodnie z przeznaczeniem, tj. do inwigilacji aktywistów czy przeciwników politycznych. O takich incydentach donosiły między innymi firmy z branży IT, takie jak Apple, ale też niezależni eksperci ds. cyberbezpieczeństwa.

Niedawno okazało się, że swoje niechlubne doświadczenie na tym polu mają również Polacy, którzy zdaniem agencji Associated Press wykorzystywali w roku 2019 i 2021 Pegasusa do inwigilacji mecenasa Romana Giertycha oraz prokurator Ewy Wrzosek. Obie te osoby były w tym czasie znanymi przeciwnikami rządzącej partii politycznej i najprawdopodobniej to właśnie z tego powodu zostały poddane inwigilacji. 

Źródło: Twitter

Udostępnij

Dodaj komentarz