Pracownicy Uniwersytetu w Leeds opracowali nowy system analizowania ryzyka ataku serca na podstawie skanu siatkówki oka. Oparty o system sztucznej inteligencji (SI) mechanizm bazuje na standardowych skanach oczu wykonywanych podczas rutynowych wizyt u okulisty czy optyka. Jego zadaniem jest analiza zmian w naczyniach krwionośnych siatkówki i oszacowanie na tej podstawie ryzyka ataku serca w niedalekiej przyszłości. 

Mechanizm bazuje na wiedzy o tym, że degradacja układu krążenia i występowanie w jego pracy nieprawidłowości jest zjawiskiem globalnym, które wpływa na wszystkie jego elementy. Mówiąc prościej zły stan naczyń krwionośnych w oku to znak, że i z sercem jest nie najlepiej.

Algorytm o którym mowa został szerzej opisany w branżowym piśmie Nature Machine Intelligence i zdaniem jego twórców jest niezwykle efektywny. Ma go wyróżniać dokładność rzędu 70–80 procent i w przyszłości będzie on mógł być wykorzystany w diagnostyce innych chorób układu krążenia. Nie tylko ryzyka ataku serca czy zawału.

Źródło: KopalniaWiedzy.pl

Udostępnij

Dodaj komentarz