Dzisiejszy dzień zakończył się na nowojorskiej giełdzie 1% wzrostem wartości akcji firmy Apple, co gigantowi z Cupertino pozwoliło się zbliżyć do psychologicznej granicy 3 trylionów dolarów amerykańskich. Dokładnie taką wartość miałaby firma założona przez Woźniaka i Jobsa gdyby wartość pojedynczej akcji wzrosła o jeszcze $2. W tej chwili wynosi ona $181,12 i jest rekordowo wysoka. Wszystko dzięki raptownemu wzrostowi z zeszłego tygodnia, który wyniósł w sumie 11%. 

Optymizm inwestorów jest związany ze świetnymi wynikami sprzedażowymi iPhone’ów oraz MacBooków, które po wprowadzeniu procesorów z serii M1, M1 Pro i M1 Max bardzo szybko znikają ze sklepowych półek. Na sukces Apple wpływ ma też wzrost znaczenia usług oferowanych przez tę firmę, na czele z Apple TV oraz Apple Music.

Wracając jednak do samej giełdy, to w tym momencie są tylko dwie firmy o kapitalizacji powyżej 2 trylionów dolarów. Są to Microsoft oraz Apple właśnie, przy czym różnica dzieląca producentów z Cupertino i Redmond jest bardzo duża. Równie skromne jest też grono firm z kapitalizacją powyżej 1 tryliona dolarów. W tej grupie mamy tylko trzy firmy: Alphabet (właściciel Google), Amazon oraz Teslę.

Źródło: Reuters.com

Udostępnij

Dodaj komentarz